őzike-pár szobor története

 

Egy hónappal az 1995/96-os tanévkezdés után (1995. október 3-án éjjel) elszomorító eset történt: ellopták az iskola szimbólumát megjelenítő, bronzból öntött kedves őzike-pár szobrot (őz-mama a szopó gidájával), amely az iskola kerítésén belül egy kőből készült díszkút tetején állt.

 

az „eredeti” és a „modellje”

A tettesek nem kerültek elő, de az kiderült a „Pala”-tó környékén megtalált szobormaradványokból, hogy a szobrot darabokra törték és egy távoli ismeretlen helyen (MÉH-telepen) valószínűleg hulladék-anyagként értékesítették (szerencsére a szobor kicsinyített mása emlékként megmaradt az iskolának.)

Az 1998/99-es tanévben – a jubileumra való készülődés jegyében – az intézmény vezetősége 5000 Ft-os jelképes díjazású pályázatot írt ki az 1995. október 3-án ellopott őzike-pár szobor helyettesítésére. A pályázatot Kavalecz Sándor-Sebestyén István tanárok napóra-terve nyerte el. A kivitelezést is vállaló pályázók terve szerint az „emlékmű” – amely az őzike-pár helyére, a díszkút tetejére kerül – egy eredeti karbid bányászlámpa megnagyobbított mása. A napóra szerepét a bányászlámpa parabola-tányérjába szerelt fényterelő tükörrendszer tölti be. Minden órához 1-1 tükör tartozik, amelyek a róluk visszaverődő, időt, mutató fénypontot (reggel 6-tól este 6-ig) az iskola homlokzatára elhelyezett hitelesített óraszámlapra vetítik.

Az emlékmű a RICHTER GEDEON RT. DOROGI FIÓKTELEPE támogatásával készült el (Ők adták az anyagot és a fődarabokat is Ők gyártották le), és a jubileumi ünnepség keretében  2000. március 17. lett felavatva.

A lámpa emléktáblája

Sajnos, mint tudjátok 2000 -ben iskolánkat bezárták, azaz összevonták az akkor még Bottyán János Gimnázium és Szakközépiskolával. A jubileumi emlékmű átmeneti "kálváriája" ekkor kezdődött, mint megtudtuk, többen, és olyanok akiknek a Hellhez sohasem volt semmi közük, "szemet vetettek" a lámpára, így kénytelenek voltunk (Kavalecz Sándor, és jómagam) "eltüntetni", kényszerű illegalitása 2002. -ig tartott.

Ekkor ugyanis Mogyorósbánya (tudjátok ahová többen is bányabeli gyakorlatra jártatok) polgármestere megkeresett minket és megkért, hogy adjuk át nekik az ekkor alapított bányászmúzeumuk részére. Nos mi úgy gondoltuk, hogy ennél jobb helye nem is lehetne és átadtuk nekik, kiegészítve az alábbi táblával.

 

2002. május 25. én igen bensőséges ünnepség keretében lett felavatva az emlékmű, új helyén Mogyorósbánya főterén. A lámpa készítésének, és új helyén történt felavatásának történetét az alábbi albumban tekinthetitek meg.

a jubileumi emlékmű krónikája képekben

Sebestyén István